Yaşanmışlığın Kokusu Projesi Nedir?
Bazı kokular vardır, hissettirdikleriyle sizi mutlu eden, hatıralarınızı anımsatan ve sizi o anlara geri götüren… Anneannenizin lavanta kolonyası, dedenizin parfümü veya çocukluğunuzda unutmadığınız bir yiyeceğin kokusu gibi…
Tüm bu kokular bazen kafanızda canlanır ve sizi geçmişe götürür, unuttuğunuz bir zamanda yolculuğa çıkarır. Çünkü insanların en güçlü hafızalarından biri koku duyusudur. İnsan beyni yaşamında önemli kabul ettiği kokuları unutmaz ve yıllar geçse de o kokuyu aldığında eski anılarına döner. Alzheimer hastalarının ise ilk unuttuğu duyulardan biri koku duyusudur.

Bu bilgiden yola çıkarak, hastalığın unutulmadığı gibi hastaların da unutulmayacağı “Unutma Seni Yaşanmışlığın Kokusu” farkındalık projesi kapsamında; hastaları hatırlatan ve sevdikleriyle en güzel zamanları anımsatacak o anın kokusunu ölümsüzleştiriyoruz.

Siz de sevdiğiniz kişinin kokusunu anlatan hikayeyi bizimle paylaşın, Alzheimer hastalarına özel hazırlanacak kitapçığımızda ve sosyal medya hesaplarımızda hikayelerinizi paylaşalım, Alzheimer hastalığında farkındalık yaratmak için hep birlikte destek olalım.

Sevdiklerinizle
unutamadığınız anın kokusunun
hikayesini paylaşın

1

Kolonyanızın
adını
siz belirleyin

2

Siz de
bu farkındalığa
hikayenizle destek olun

3

Georgia Eyalet Üniversitesi’nden Profesör Pam Scholder Ellen’in sözleriyle,
Bütün diğer duyularımızı kullanırken tepki vermeden önce düşünürüz ama koku duyumuz söz konusu olduğunda beynimiz düşünmeden tepki verir.”

Yıl 1998…
Sen birden bastıran kardan telaşlanıp camındaki çiçekleri odana alıyordun. Odana girdiğim anda heryere sinmiş o güzel kokun kapladı içimi. Yanıma geldiğinde bana sımsıkı sarılıp “Bak canımın içi bu çiçeklerin üzerindeki kar tanelerinin her biri farklı şekillerde, tıpkı bizim gibi onlar da kendilerine has… demiştin ya bana. Haklıydın anneanneciğim…Tıpkı senin gibi, tıpkı yasemin kokulu tenin gibi…Hep yanımda, hep o anda artık seninleyim…”

Yıl 1997…
Rengarenk çiçeklerle, türlü türlü ağaçlarla donattığın güzel bahçendeyiz…

Bahçede en çok sevdiğim o ıhlamur ağacından toplayıp demlediğin çayın kokusu hala burnumda tütüyor anneanneciğim… Arkadaşlarımla sokakta oynarken “Hadi gel bakalım çay saati!” diye seslenip beni bahçeye çağırmalarını ve çardakta oturup demlediğin o nefis ıhlamur çayının kokusunu nasıl unutabilirim. Tabii ki yanında eşlik eden meşhur elmalı tarçınlı kekinle!
Seninle geçirdiğim o eski günlerimizi yad ederken bahçendeki ıhlamurlu çay keyfi anılarımız beni o kadar mutlu ediyor ki…

Sen ve yanında getirdiğin ıhlamur kokusu daima aklımda kalacak….