Kampanya

Unutma Seni

Ölüme sebep olan ilk 10 hastalık arasında, sadece Alzheimer’ı tedavi edemiyor ve engelleyemiyoruz.

Dünya çapında 40 Milyon Alzheimer hastası bulunuyor ve bu rakamın 2050 yılında 150 Milyona çıkması beklenmektedir. Ülkemizde ise Alzheimer hasta sayısının yaklaşık 600 Bin olduğu ifade edilmektedir.

Alzheimer hastalığı, hem hastaların kendisi hem de yakınları için, dünya çapındaki en büyük sağlık ve sosyal sorunlardan birisidir.

Alzheimer hastalığı her yıl kanser kadar ölüme sebep oluyor. Ancak Alzheimer araştırmalarına kanserin sadece 10’da biri kadar kaynak ayrılıyor. Kaynak yetersizliğinin en büyük sebebi ise farkındalık eksikliği!

Geçmişten günümüze HIV, kanser vb. hastalıklar için hasta ve hasta yakınları, çeşitli kampanyalar ve çalışmalar yaparak seslerini duyurmayı başarabildiler. Ancak Alzheimer hastaları kendi seslerini duyuramıyorlar. Bu nedenle Alzheimer’ın bir hastalık olduğuna ve denersek onu yenebileceğimize dair farkındalık yaratılmasına ihtiyacımız var.

Bu nedenle herkesi kapsayacak, her kesimde farkındalık oluşturacak bir proje tasarladık ve adına “Unutma Seni” dedik.

Tasarladığımız bu projeyi Santa Farma olarak Alzheimer hastalarının ve hasta yakınlarının sesi olabilmesi adına her basamağını Türkiye Alzheimer Derneği ile beraber yürüteceğiz.

Hazırlanan tüm içerikler bu sitede toplanacak ve bu projedeki amacımız hasta, hasta yakınları ve toplumun Alzheimer hastalığı hakkında bilinçlenmesidir.

Kampanya

Unutma Seni; Yaşanmışlığın Kokusu – 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü

Bazı kokular vardır hissettirdikleriyle sizi mutlu eden, hatıralarınızı anımsatan ve sizi o mutlu anlara geri götüren… Tıpkı dedenizin çam kokulu kolonyası, annenizin poğaçası ya da sevdiğinizin parfümü gibi…
Tüm bu kokular bazen ummadığınız anda burnunuza gelir ve sizi geçmişe doğru unuttuğunuz bir zamanda yolculuğa çıkarır. Çünkü koku; insanın beş duyu algısı içinde en keskini, en kalıcısı ve en etkili olanıdır.
Ancak Alzheimer hastalarının pek çoğunda ilk kaybedilen duyunun koku olabileceğini biliyor muydunuz?
Gelin 21 Eylül “Dünya Alzheimer Günü”nde hep birlikte bir koku yolculuğuna çıkalım…

Kampanya

Yıllar Yalan

Küçük bir çocuk ve yaşlı bir adamın geçmişlerine dair bir yolculuk hikayesi. Geçmişi yad ederken aslında nelerin bir daha geri gelmeyecek şekilde yittiğine dair, duygusal bir farkındalık filmi…

Kampanya

2018’de Neler Oldu?

2018’de neler oldu? İnternet üzerinde sık rastlanan ve geçen yılın en önemli olaylarını, yılbaşından önce bizlere tekrar hatırlatan video konseptlerini ters düz edip, Alzheimer Hastalığı ile şok edici bir şekilde ilintilendiren gerilla filmimiz…

Spotify

Listemizi dinlediniz mi?

Alzheimer Derneği’nin Spotify’da bulunan herkese açık çalma listelerini dinlemek için Spotify‘a bekleriz!