alzheimer ve stres, bilgisayar başında stresli bir insan

Alzheimer ve Stres İlişkisi

Alzheimer ve Stres

 

Stres, insan hayatının kalitesini düşüren ve çeşitli hastalıklara zemin hazırlayan önemli bir hastalık faktördür. Alzheimer nedenleri arasında yer alan stres, hastalığın ortaya çıkmasında önemli bir etken. Stres, hastalığın gelişimi ve ilerlemesinde kritik bir rol oynar. Bu hastalık ile stres arasındaki ilişki pek çok araştırma ile de kanıtlanmıştır.

Stresin Kısır Döngüsü

Organizmaların stres faktörlerine tepkileri konusunda çalışmaları olan Hans Selye “Her stres ânı silinmez bir yara izi bırakır ve organizma stresli bir durumu yaşadıktan sonra biraz daha yaşlanarak hayatta kalmak için bedel öder.” diyerek stresin genel olarak hastalıkları ne kadar kötü etkilediğini söylemiştir. Alzheimer nedenleri arasında yer alan stresin hastalığı tetiklediği, ilerlemesini hızlandırdığı ve nöropsikiyatrik komplikasyonlara yol açtığı ilgili çalışmalarda öne sürülmüştür. Stres, Alzheimer hastalığına doğrudan bir etki etmese de beyinde meydana gelen hasarı artırır.

Alzheimer Hastalığının Diğer Nedenleri

Alzheimer hastalığı özellikle ileri yaştaki insanların yaşam kalitesini etkileyen bir beyin hastalığıdır. Alzheimer, pek çok bilimsel araştırmaya konu olmuş fakat bu hastalığın kesin sebepleri belirlenememiştir. Bununla birlikte hastalığa neden olan bazı etkenler üzerinde anlaşma sağlanmıştır. En dikkat çekici etkenlerden biri strestir. Stres elbette önemli bir hastalık faktörü olmakla birlikte tek sebep değildir. Hastalığa sebep olan bazı diğer durumlar:

  • İleri yaş
  • Genetik faktörler (Ailede Alzheimer hastalığı olan bir kişinin olması)
  • Geçmişte yaşanan kafa travmaları
  • Uyku bozukluğu
  • Obezite
  • Sigara kullanmak veya dumanına maruz kalmak
  • Yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenme
  • Yüksek tansiyon ve kolesterol

 

Alzheimer stres ilişkisi, göl kenarında huzurlu oturan yaşlı çift

 

Araştırmalar yaşlılığın tek başına Alzheimer hastalığına yakalanmak için yeterli bir sebep oluşturmadığını söylemekte. İlerleyen yaşın yanında, günlük hayatın içindeki stres kaynaklarına maruz kalmak, yaşanan bazı ağır depresyon ve kafa travmaları da Alzheimer’ın ortaya çıkması için gerekli zemini sağlıyor. Günlük yaşam kalitesini etkileyen uyku bozukluğu, obezite, tansiyon, kolesterol ve sigara kullanımı gibi durumlar Alzheimer nedenleri arasında önemli bir yer taşıyor.

 

 

Referanslar

  1. Hipokampus ile Alzheimer ilişkisi: Stres beyni nasıl zorluyor? – https://indigodergisi.com/2019/09/hipokampus-alzheimer-stres-beyin/
  2. Justice, N. (2018). The relationship between stress and Alzheimer’s disease – Science Direct
No Comments

YORUM YAZ

Alzheimer ile İlgili Diğer Yazılar