Alzheimer testi, puzzle parçası tutan el

Alzheimer Testi: Alzheimer Hastalığının Teşhisi

Alzheimer Testi

 

Alzheimer testi pek çok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan bir konudur. Hastalık belirtileri gösteren ya da Alzheimer hastası olup olmadığını merak edenler doktor muayenesinde ya da evde kendi başlarına birtakım testler uygulayabilir. Ancak kesin sonuç için uzman görüşü şarttır.

Doktor Muayenesinde Alzheimer Testi

Alzheimer hastalığı şüphesi olan herkes profesyonel bir teşhis için bir uzmana görünmelidir. Doktor muayenesinde hastalık şüphesi ile gelen kişiye sorulan belli başlı bazı sorular vardır. Bu sorular aşağıdaki gibidir.

  • Ne tür belirtiler fark ettiniz?
  • Bu belirtiler ne zaman başladı?
  • Bu belirtiler ne sıklıkla oluyor?
  • Belirtiler gün geçtikçe kötüye gidiyor mu?

Ayrıca bu muayene sırasında refleksler, koordinasyon, kas tonu ve gücü, göz hareketleri, konuşma ve duygular da teste tabi tutulur.

 

Alzheimer testi, fotograf albümüne bakan baba kız

Mini-Mental Durum Testi (MMSE) ve Mini-Cog Testi

Bu iki Alzheimer testi hastalık teşhisinde yaygın olarak kullanılan iki değerlendirmedir. MMSE sırasında, bir sağlık uzmanı hastaya bir dizi günlük zihinsel beceriyi test etmek için tasarlanmış bazı sorular sorar. Maksimum MMSE puanı 30 puandır. 20 ile 24 arası bir puan hafif demansı, 13 ile 20 arası orta derecede demansı ve 12’den azı şiddetli demansı gösterir. Ortalama olarak, Alzheimer’lı bir kişinin MMSE puanı her yıl yaklaşık iki ila dört puan düşer.

Mini-Cog sırasında bir kişiden iki görevi tamamlaması istenir:

  • Unutmayın ve birkaç dakika sonra üç ortak nesnenin adını tekrarlayın.
  • 12 sayının tümünü doğru yerlerde ve kontrol pilotu tarafından belirlenen bir zamanda gösteren bir saat çizin.

Bazı doktorlar, MMSE ve Mini-Cog’a ek olarak bilgisayar tabanlı testleri kullanır. Hem klinik testleri hem de bilgisayar tabanlı testleri kullanmak, hekimlerin hastaların yaşadığı bilişsel zorlukları daha net bir şekilde anlamalarını sağlayabilir.

Genetik Alzheimer Testi

Alzheimer teşhisi için genetik test yöntemi, kişide hastalığın ilerleme ihtimali hakkında sınırlı bilgi sunar. Alzheimer hastalığına neden olan genetik mutasyonlar, vakaların küçük bir yüzdesidir. Alzheimer hastalığına neden olabilecek iki çeşit gen tanımı yapılmıştır. Bunlardan biri risk genleri diğeri ise deterministik genlerdir. Deterministik genler, doğrudan bir hastalığa neden olabilecek genlerdir. Bu genlerden birini miras alanlar, miras aldığı genin hastalığına sahip olurlar. Alzheimer vakalarının %1 veya daha azının deterministik genlerden oluşturduğu tahmin ediliyor.

Risk genleri, bir hastalığa yakalanma olasılığını artırır, ancak bir kesinlik sunmazlar. Araştırmacılar, Alzheimer riskini artıran birkaç gen buldular. APOE-e4, tanımlanan ilk risk genidir ve risk üzerinde en güçlü etkiye sahip gendir. Araştırmacılar, Alzheimer teşhisi konan kişilerin %40 ile %65’inin APOE-e4 genine sahip olduğunu dile getiriyor. Alzheimer testi konusunda kesin sonuç gösteren bir yöntem olmamakla beraber yukarıda saydığımız yöntemler, hastalık tanısını koymak için uygulanan yöntemlerdir.

 

Referanslar

How Is Alzheimer’s Disease Diagnosed? Alzheimer Association: https://www.alz.org/alzheimers-dementia/diagnosis/medical_tests

No Comments

YORUM YAZ

Alzheimer ile İlgili Diğer Yazılar