alzheimer nedenleri - puzzle yapan yaşlı çift

Alzheimer Nedenleri Nelerdir?

Alzheimer Nedenleri

Alzheimer sürekli ilerleyen bir demans hastalığıdır. Alzheimer nedenleri henüz net bir şekilde belirlenemese de erken dönemlerde kendini gösteren bazı semptomlar hastalığın ilerlemesine karşı önlem almayı kolaylaştırabilir.

Kazanılmış kognitif (öğrene, dikkat, hafıza, özyönetim)yetilerin herhangi bir dış etkenle bozulması olarak da tanımlanan Alzheimer hastalığının bilinen nedenleri şöyle:

1.Yaş

Yaşlanma genel olarak vücut fonksiyonlarının gerilemesine neden olur. Biyolojik açıdan bozulmaların arttığı bu dönem 30’lu yaşlarda başlar. Yaşlanma bir hastalık olarak sayılamaz ancak Alzheimer gibi çeşitli hastalıkların oluşmaya başlaması, vücudun direnç kaybetmesiyle ilgilidir. Özellikle 65 yaş ve üzeri grup için Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığı her 5 yılda bir iki katına çıkmaktadır.

Alzheimer nedenleri sadece yaşlılığa endekslenemez. Çünkü erken yaşta Alzheimer hastalığına yakalanma riski de bulunmaktadır.

2.Genetik

Erken yaşta Alzheimer hastalığına yakalanma, genetik ile ilişkilendirilmektedir. Aile öyküsünde Alzheimer hastalığı olan kişinin nispeten daha genç yaşlarda bu hastalığa yakalanma olasılığı artmakta.

3.Majör depresyon öyküsü

Her insanın hayatında yaşadığı üzüntü veren olay ve durumlara verdiği tepki farklıdır. Hayatında büyük bir acı yaşamış olan kişi depresyona girebilir. Bu travmanın getirdiği stres ve acıyı unutma çabaları Alzheimer hastalığını tetikleyebilir.

4. Down Sendromu

Araştırmalara göre Down sendromuna sahip kişilerin %50’si 50 yaş civarında Alzheimer hastalığı belirtileri göstermekte.

5. Düşük eğitim seviyesi

Yapılan birçok araştırma, düşük eğitim seviyesinin Alzheimer hastalığı riskini artırdığını gösteriyor. 1988 yılında yapılan Şangay demans araştırmalarına göre, eğitim seviyesi düşük olan 75 yaş üstü bireylerde Alzheimer hastalığına yakalanma riski daha fazla.

alzheimer nedenleri - kitap okuyan kadın

6. Beslenme alışkanlıkları

Dengeli ve yeterli beslenmenin yanı sıra sigara, alkol gibi bağımlılık yapan maddelerin tüketilmesi de Alzheimer nedenleri arasında önemli yer tutuyor. 2011 yılında yapılan çalışmalar, orta yaşlarda günde iki paketten fazla sigara tüketen kişilerin, sigara içmeyenlere göre daha fazla risk altında olduğunu saptamıştır.

 

Referanslar

 

  1. Ünal, M. (2018). Alzheimer’ a Dair Her şey. İstanbul.
  2. https://www.downturkiye.org
  3. https://www.alzheimerdernegi.org.tr/
  4. http://yenisymposium.com/Pdf/TR-YeniSempozyum-b0bdad51.pdf
  5. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/954904
No Comments

YORUM YAZ

Alzheimer ile İlgili Diğer Yazılar