alzheimer nasıl önlenir - bulmaca çözen yaşlı adam

Alzheimer Hastalığı Önlenebilir Mi?

Alzheimer Nasıl Önlenir?

Yaygın kullanımıyla bunama olarak bilinen ve demansın en yaygın şekli olan Alzheimer hastalığı, insanların hayatını derinden etkileyen bir hastalık çeşididir. Etkilerinin derin olması nedeniyle ‘’Alzheimer nasıl önlenir? Alzheimer nedenleri nelerdir?’’ gibi pek çok soru merak konusu olmakta. Bu yazımızda Alzheimer hastalığının önlenip önlenemeyeceğinin yanıtını vermeye çalışacağız.

Alzheimer nasıl anlaşılır?

Alzheimer hastalığı genellikle sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Erken dönemlerde basit unutkanlıklar olarak adlandırılabilecek ve belki de önemsenmeyecek bazı işaretler aslında Alzheimer hastalığının belirtileri olabilir. Özellikle belli bir yaştan sonra görülen bu hastalık basit unutkanlıklarla başlayıp devamında konuşmayı sürdürememe, yakınlarını tanıyamama gibi semptomlarla ilerlerler. Bu nedenle erken tanı ve teşhis hayati değer taşımaktadır. Peki nasıl anlaşılır?

Alzheimer’ın erken teşhisi mümkündür. Bu hastalığı teşhis edebilmek için doktorun hasta üzerinde çeşitli fiziksel ve nörolojik testler yapması gerekir. Basit sorular sorularak hastalıkla ilgili bir kanıya varılmaya çalışılır.

Alzheimer nasıl önlenir?

Dünyada ortalama yaşam süresinin artması Alzheimer hastalığının da artmasına neden olmaktadır.  İleri yaşlarda demansın en yaygın şekli olan bu hastalık, tam anlamıyla tedavi edilemiyor fakat hastalık evresindeki belirtiler iyi bir şekilde yönetilebiliyor ya da belirti göstermeden erken yaşlarda bazı önlemler ile bu hastalık önlenebiliyor. Alzheimer’ın gelişmesini ya da ilerlemesini önlemek için şunlar yapılabilir:

1. Egzersiz

Düzenli olarak egzersiz yapmak beynin oksijen ve kan akışını artırdığı için özellikle beyin hücreleri için çok faydalı olabilir. Dolayısıyla hastalık belirtileri kendini göstermeden önlemek ya da hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak adına düzenli egzersiz yapmak önleyici olabilir.

2. Sağlıklı ve dengeli beslenme

Meyve, sebze ve tahıl ağırlıklı bir beslenme özellikle hastalığın erken aşamalarında ilerlemeyi yavaşlatan bir etki gösteriyor. ‘’Alzheimer nasıl önlenir?’’ sorusunun yanıtlarından biri de sağlıklı beslenme düzenini oturtarak gündelik hayatta uygulamaktır.

3. Yeterli uyku

Uyku düzeni insanın tüm hayatını etkileyen ve düzensiz olduğunda bazı hastalıkları tetikleyen hayati bir ihtiyaçtır. Düzensiz bir uyku stresi de beraberinde getirir. Kaliteli bir uyku Alzheimer hastalığının önleme ya da ilerlemesini önleme anlamında önemli bir yer tutmaktadır.

alzheimer nasıl önlenir - notlara bakan yaşlı adam

4. Öğrenmeye devam etmek

Düşünme becerilerini tazeleyen, bilişsel olarak beyni uyaran bazı faaliyetler Alzheimer’ı önlemede yardımcı olabilir. Kitap okumak, yeni bir dil öğrenmeye çalışmak gibi aktiviteler hastalık belirtilerinin erken aşamalarında hastalık gelişmeden önüne geçmek için de faydalı olabilir. ‘’Alzheimer nasıl önlenir?’’ sorusunun kesin bir yanıtı olmamakla beraber yukarıdaki tüm tavsiyelerin önleyici olabileceği çeşitli araştırmalarda görülmüştür.

 

Referanslar

No Comments

YORUM YAZ

Alzheimer ile İlgili Diğer Yazılar