yataktaki hasta ile ilgilenen hemşire, alzheimer hastalarının ömrü

Alzheimer Hastalarının Ömrü: Alzheimer Hastalığı Nasıl Seyreder?

Bir demans türü olan Alzheimer hastalığı, özellikle ileri yaş grubunun yaşam standartlarını düşüren bir hastalıktır. Henüz tam bir tedavisi bulunmadığından dolayı Alzheimer hastalarının ömrü ve sürecin nasıl ilerlediği merak edilen bir konudur. Erken teşhis, Alzheimer hastalığının en az hasarla atlatılmasında ve hastalığın ilerleyişinin yavaşlatılmasında hayati önem taşımaktadır.

Hastalığın evreleri

Alzheimer hastalarının ömrü, hastalığın aşamalarına ve hastanın bunlardan ne kadar etkilendiğine göre belli olur. Bu aşamalar erken, orta ve geç (tıbbi bağlamda bazen hafif, orta ve şiddetli diye geçer) olarak adlandırılır. Bazı kaynaklar ise Alzheimer’ı klinik öncesi Alzheimer hastalığı, Alzheimer hastalığına bağlı hafif kognitif bozukluk, Alzheimer hastalığına bağlı hafif demans, Alzheimer hastalığına bağlı orta derecede demans ve Alzheimer hastalığına bağlı şiddetli demans olarak 5 farklı aşamaya ayırır. Ancak bunların genel bir değerlendirme olduğunu, Alzheimer’ın insanları farklı şekillerde etkilediğinden, semptomların her kişide farklı şekilde ilerleyebileceğini de unutmamak gerekir.

Alzheimer hastalığının ilerleyişi

Hafıza, düşünme, yargılama, dil, problem çözme, kişilik ve hareketleri etkileyen Alzheimer hastalığı yavaş gelişme eğilimindedir ve birkaç yıl içinde kademeli olarak ilerler.

Alzheimer’dan etkilenenlerin beyin yapısı ve kimyası zamanla daha fazla zarar görmektedir. Kişinin hatırlama, anlama, muhakeme etme ve iletişim kurma yeteneği yavaş yavaş azalacaktır. Hastalık ilerledikçe, kişinin günlük yaşamdaki davranışları ve ruh halleri de değişkenlik göstereceği için daha fazla desteğe ihtiyacı olacaktır.

Alzheimer’ın son evresi

Alzheimer’ın son evresinde hasta, yaşamak için bir başkasına tam bağımlı hale gelir. Bu evrede birçok fiziksel problem meydana gelir. Konuşma ya da basit davranışlarda bozulma, hayal görme, mesane ve bağırsak kontrolünde bozulma, duygusal bozukluk ve bilinç kaybı gibi durumlarla sık sık karşılaşılır. Bu evrenin uzun devam etmesi sonucunda hasta yatağa bağımlı hale gelebilmektedir.

Alzheimer hastalarının ömrü ne kadardır?

‘’Alzheimer hastalarının ömrü ne kadardır?’’ sorusunun cevabı, hastalığın seyrine bağlıdır. Fakat Alzheimer, unutkanlığın öne çıktığı bir hastalık olduğu için kazalara da çok açıktır. Örneğin, ütü yaparken ya da ocakta yemek yaparken unutulan şeyler yangınlara sebep olabilir ve bu durumlar da çok ciddi sağlık sorunlarına veya ölümlere yol açabilir. Ayrıca hastalığın ileri evrelerinde hastalar, yemek yemeyi unutarak ya da kolayca düşerek de risk altına girebilirler.

Referanslar

No Comments

YORUM YAZ

Alzheimer ile İlgili Diğer Yazılar