alzheimer hastaları ne yemeli, yaşlı çift yemek yiyor

Alzheimer Hastaları Ne Yemeli?

Alzheimer Tedavisinde Beslenmenin Kritik Rolü

 

Yapılan tüm çalışmalara rağmen Alzheimer hastalığının tedavisinde henüz bir başarı elde edilememiştir. Bu nedenle Alzheimer tedavisinde daha çok koruyucu, hastalığın seyrini geciktirici yaklaşımların kullanıldığını görüyoruz. Beslenme, birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer hastalığında da koruyucu önlemler arasında yer alır. “Alzheimer hastaları ne yemeli?” diye soranlar için birkaç tavsiyede bulunacağız.

Beslenme alışkanlıkları Alzheimer’a yakalanma riskini azaltıyor mu?

Beslenme, sağlıklı bir yaşam sürmek için önemli bir etkendir. İnsanın yaşam süresi ve kalitesi, beslenme alışkanlıklarıyla doğrudan ilgilidir. Yapılan araştırmalar, sağlıksız beslenme alışkanlıklarının Alzheimer için ciddi bir risk oluşturduğunu göstermiştir. Dolayısıyla sağlıklı beslenmenin Alzheimer’a yakalanma ihtimalini azalttığı söylenebilir.

Araştırmalar, beden kitle endeksi ile Alzheimer arasında bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. Beden kitle endeksi çok düşük veya çok yüksek olan kişilerde, normal kitle endeksine sahip bireylere göre daha fazla Alzheimer riskinin olduğu tespit edilmiştir.

Hastalıktan korunmak için nasıl beslenilmeli?

“Alzheimer hastaları ne yemeli?” sorusunun cevabı elbette her bir hastaya özel olarak ve uzman doktorun yönlendirilmesine göre verilmelidir. Ancak bazı temel vitamin eksikliklerinin kişiyi, bu hastalığa karşı zayıf bıraktığı biliniyor. Özellikle yaşlı insanlarda görülen B vitamini eksikliğinin kognitif (bilişsel,zihinsel) işlevlerde bozulmalara sebep olduğu ortaya çıkmıştır. B6, Folat ve B12 vitamini eksikliğinde görülen homosistein yüksekliğinin Alzheimer hastalığı için bir risk oluşturduğu da tespit edilmiştir. Homosistein düzeyinde gerçekleşen her bir 5 mmol/lt artışın Alzheimer hastalığına yakalanma riskini yaklaşık %40 arttırdığı gözlemlenmiştir. İncelenen Alzheimer hastalarının homosistein düzeyleri yüksek, folat ve B12 düzeyleri ise daha düşük bulunmuştur.

 

 

Son yıllarda zihinsel işlevler üzerine yapılan araştırmalarda D vitamininin önemi de anlaşılmıştır. Beynin tüm aktivitelerinde D vitamininin oldukça etkin rol aldığı ve D vitamini tüketiminin Alzheimer hastalığına karşı beyni dirençli tuttuğu görülmüştür.

Tüm bu genel bilgilerin ışığında “Alzheimer hastaları ne yemeli?” sorusunu aydınlatacak olursak:

  • Obeziteye neden olabilecek her türlü besinden kaçınmak (Obezite insülin direncini tetikler ve aşırı insülin salgılanmasına neden olur, bu da amiloid beta salgısını artırır. Bu salgının artışı, Alzheimer’a neden olabilir.)
  • Doğal yollardan B vitamini almak
  • Doğal yollardan D vitamini almak
  • Doymuş yağ yerine tekil doymamış yağları tüketmek
  • Yüksek oranda kurubaklagil tüketmek
  • Tam tahıl ürünlerini tüketmek
  • Süt ve süt ürünlerini tüketmek (Aşırıya kaçmamak şartıyla)
  • Az miktarda et ve et ürünlerini tüketmek
  • Omega-3 yağ asidi açısından zengin besinler tüketmek
  • Trans yağ içeriği yüksek olan besinleri tüketmemek

 

Sonuç olarak, sağlıksız beslenmenin insanlarda Alzheimer hastalığı riskini daha da artırdığı gözlemlenmiştir. Alzheimer için düzenlenmiş bir diyet olmamasına rağmen, vücudu metabolik ve kardiyovasküler hastalıklara karşı korumayı amaçlayan diyetlerin Alzheimer hastalarına da önerilebileceğini söyleyebiliriz. Yine de “Alzheimer hastaları ne yemeli?” sorusunun cevabının doktor gözetiminde, hastaya göre verilmesi gerektiğini bir kez daha
hatırlatmış olalım.

 

Referanslar

ALZHEİMER’A DAİR HER ŞEY (ALZHEİMER HASTASI OLMAK, ALZHEİMERLI HASTA İLE YAŞAMAK) – Editör: Prof. Dr. Mehmet Ünal – İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
Sağlık Bİlimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Yenisarum (İş Sağlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi), İstanbul

 

No Comments

YORUM YAZ

Alzheimer ile İlgili Diğer Yazılar