Uzaklara bakan yaşlı kadın, alzheimer başlangıcı

Alzheimer Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Alzheimer Başlangıcı

 

Alzheimer, ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle unutkanlık, âni duygu durum değişikliği, konuşma bozuklukları gibi tekrarlanan durumlar, Alzheimer başlangıcı işaretleri olabilir. Genelde 65 yaş üstünde ortaya çıktığı için, bazı insanlar bunları yaşlılıkla ortaya çıkan olağan belirtiler olarak görür. Ancak kesin tanı için doktor muayenesi gerekir.

 

Alzheimer Başlangıcı: Nasıl Sinyal Verir?

 

Alzheimer, sıklıkla yaşlılık ile ilgili oluşan hafıza problemleri ile karıştırılır. Bu nedenle ilk evrede hastalık hemen fark edilmeyebilir. Yaşla ilgili ortaya çıkan hafıza problemleri; unutma ve sonra tekrar hatırlama, not almaya sık sık ihtiyaç duyma gibi aslında olağan belirtilerden oluşur. Alzheimer hastalığında ise tüm kazanılmış becerileri unutma, yazılı ve sözlü iletişimde zorlanma mevcuttur, hatırlama ise çok nadir gerçekleşir.

 

Alzheimer başlangıcı olabilecek belirtileri sıralayacak olursak:

 

  • Günlük yaşamı etkileyecek seviyede unutkanlık: Yakın zamana ait olayları veya isimleri hatırlayamama.
  • Günlük işleri yerine getirmekte güçlük: Yemek yapma, yemek pişirme, bir ev aletini çalıştırma gibi günlük işleri yapmakta güçlük çekme.
  • Konuşmada zorlanma: Çok basit, bilinen kelimeleri hatırlamakta güçlük.
  • Tarihleri ve yerleri unutma: Hastanın kendi çevresinde ve semtinde kaybolması, nerede olduğunu, nasıl geri döneceğin unutması.
  • Karar vermede güçlük: Sıcak günlerde kat kat, soğuk günlerde ince giyinmek gibi davranışlar sergileme, basit günlük kararları vermekte zorlanma.
  • Plan yapmada zorluk: Basit hesaplar yapmakta, planlamada ve pratik düşünmede zorlanma.
  • Sık kullanılan eşyaları ait olmadıkları yerlere koyma: Gözlüğü ayakkabı dolabına, ütüyü buzdolabına koymak gibi tekrarlayan anormal davranışlar sergileme.
  • Ruh hâli veya davranışlarda değişiklik: Sebepsiz sinirlenme veya ağlama atakları, ani ruh hâli değişiklikleri.
  • Kişilik değişiklikleri: Aşırıya kaçacak derecede korkulu, şüpheli davranışlar sergileme, çevresindeki insanları suçlama.
  • Sorumluluktan kaçma: Günlük sorumluluklardan kaçma, olağandan fazla uyuma gibi davranışlar.

 

Ayakkabı dolabına cüzdan koyan el

Yukarıda sayılan belirtilerden bir ya da birkaçına sahipseniz, zaman kaybetmeden bir hekime başvurmalısınız. Alzheimer ile ilgilenen nörologlar ve psikiyatri uzmanları size kesin tanıyı koymak için laboratuvar tetkikleri, beyin filmleri isteyebilirler. Çünkü her unutkanlık sorunu, Alzheimer başlangıcı işareti olmayabilir. Doktorunuz kesin teşhisi koyduktan sonra almanız gereken önlemler ve hastalığın seyrini yavaşlatan tedavi planı hakkında gerekli bilgiyi de elde edebilirsiniz. 

 

 

Referanslar

ALZHEİMER’A DAİR HER ŞEY – (ALZHEİMER HASTASI OLMAK, ALZHEİMERLI HASTA İLE YAŞAMAK) –Editör: Prof. Dr. Mehmet Ünal

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
Sağlık Bİlimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Yenisarum (İş Sağlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi), İstanbul

İSTANBUL TIP KİTABEVLERİ

No Comments

YORUM YAZ

Alzheimer ile İlgili Diğer Yazılar