Alzaymır, çizim yapan yaşlı adam

Alzheimer (Alzaymır) Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Halk arasında bunama olarak bilinen Alzheimer hastalığı (sıklıkla Alzaymır olarak da telaffuz edilir) hafızayı, davranış ve düşünceyi etkileyen bir rahatsızlıktır. Demans olarak tanımlanan bir grup semptom arasında en sık görülen hastalık olan Alzheimer, şu anda dünyada 65 yaşından sonra en sık görülen demans türüdür. Tüm demansların yaklaşık %60 ile %80 oranına sahiptir. İstatistiklere göre 65 yaş üstü gruplarda %5–11, 85 yaş üstü gruplarda ise %50 oranında bu hastalık görülebilmektedir. Hastalığı anlamak için öncelikle sıkça görülen belirtilere bakmak gereklidir.

Alzaymır, beyin görseliAlzheimer (Alzaymır) ve Beyin

Bilindiği üzere insan beyninde 100 milyar sinir hücresi (nöron) vardır ve bu nöronlar birbirleriyle sürekli iletişim halindedir. Düşünme, öğrenme, hatırlama gibi önemli bazı görevleri yerine getiren sinir hücreleri bir fabrikanın bölümleri gibi düşünülürse, bu hastalıkta fabrikaların bazı kısımlarının iyi çalışmadığı görebiliriz. Yani beyindeki hücreler arasındaki iletişim sağlıklı bir şekilde sağlanmadığında ortaya demans hastalıkları çıkmaktadır.

Alzheimer Hastalığının Öne Çıkan Belirtileri

Beynin sorumlu olduğu üst düzey fonksiyonların bozulması sonucu oluşan bu hastalık genelde yaş ilerledikçe meydana gelmektedir. Diğer bir deyişle yaşlılık, hastalık riskini artırır. Özellikle 85 yaş ve üzeri gruplarda bu hastalığın belirtilerine daha sık rastlanmaktadır. Bu hastalıkta önce bozulan beyin işlevi bellektir. Yani hastalık unutkanlık ile başlar. Kişi gördüğü, duyduğu ve algıladığı bilgileri kayıt edemez ve bellek depolarına göndermez ve bilgi lazım olunca da hatırlayamaz. Alzheimer (Alzaymır) hastalığı ise öncelikle küçük unutkanlıklar ile kendini gösterir. Olayları unutmanın yanı sıra nesne ve kişilerin isimlerini hatırlayamamak, Alzheimer (Alzaymır) hastalığının başlangıç aşamasındaki en sık görülen belirtilerdir. Hastalarda özellikle zihinsel becerilerin kaybına kişisel yeteneklerin yitimi de eklenince gelinen nokta çok zorlu olabilmektedir. Alzheimer hastaları zaman içinde çocuklarının isimlerini ve hatta çocukları olduğunu bile unutabilirler. Günlük yemek yeme, su içme, tuvalet ihtiyacını giderme gibi rutin aktivitelerini unutabilirler. Bu hastalığın nasıl ortaya çıktığını anlamak için diğer önemli belirtileri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Özellikle yakın zamana ait olaylar ve insan isimlerini hatırlayamama
 • Günlük işleri yerine getirmekte, örneğin alışveriş yapmakta, yemek pişirmekte veya ev aletlerini kullanmakta güçlük çekme
 • Konuşurken doğru kelimeyi bulmakta zorlanma
 • Tarihleri unutma ve bildiği yolları bulamama
 • Karar vermekte, örneğin giysi seçiminde güçlük çekme
 • Hesap yapma ya da plan yapma gibi pratik düşünme becerilerinin azalması
 • Sık kullanılan eşyaları yanlış yere koyma; örneğin gözlüğü ayakkabı dolabına koyma
 • Çok çabuk ağlama ya da sinirlenme
 • Çevresindeki insanlardan kuşkulanma ve onları suçlama gibi kişilik değişiklikleri
 • Sorumluluktan kaçınma

 

Alzheimer (Alzaymır) hastalığı başlangıçta normal bir unutkanlık gibi görünse de ölümle sonuçlanan ciddi bir hastalıktır. Yavaş başlar, sinsi seyreder, bu nedenle ilk belirtiler fark edildiği an hekime
başvurulmalıdır.

 

Referanslar

 1. Kütükçü, Y. (2020, Temmuz). Alzheimer Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi. Eylül 2020 tarihinde Anadolu Sağlık: https://www.anadolusaglik.org/blog/alzheimer-hastaligi-nedir-belirtileri-ve-tedavisi adresinden alınmıştır.
 2. Ünal, M. (2018). Alzheimer’a Dair Her şey. İstanbul.
 3. What is Alzheimer’s Disease? (2020). Alzheimer’s Association: https://www.alz.org/alzheimers-dementia/what-is-alzheimers adresinden alınmıştır.
No Comments

YORUM YAZ

Alzheimer ile İlgili Diğer Yazılar